Италия 2-1 Албания: Европейските шампиони оцеляха в началото на страха, тъй като головете на Алесандро Бастони и Николо Барела стартираха кампанията им през 2024 г.
Daily Mail | 2024-06-21 | 11:29:50

Но какво следва след това може да бъде наречен английски синдром. Точно както отборът на Гарет Саутгейт направи грешката да последва ранен гол, опитвайки се да изчака италианския натиск във финала преди три години, така направи и отборът, воден от бившия ляв бек на Арсенал Силвиньо.

Това ги купи всичките 10 минути преди Алесандро Бастони да изравни, а малко по-късно Николо Барела овладя Италия при резултат 2-1 и непрестанно. На моменти техният футбол, най-вече в докосванията на Барела и прорезите на Федерико Сиеза, беше прекрасен.

Италия оцеля след късна уплаха, за да подпечата победа с 2-1 срещу Албания в откриващия мач на Евро 2024

Недим Байрами (на снимката) отбеляза гол най-бързият гол в историята на европейските първенства

Голът на Байрами дойде след 23 секунди на мача и остави отбора на Лучано Спалети шокиран

Играйте нататък Ябълка Spotify

Ако бяха използвали шансовете си, можеше да са четири или пет, но затова очакванията са толкова приглушени около младия, преходен отбор на Лучано Спалети, защото неуспехът им да се превърнат в стане очевиден проблем.

Това беше ясно в една неубедителна квалификационна кампания и наистина това се разпространи от вечерта на Уембли, когато победиха Англия след дузпи. Само девет мъже запазиха фланелката след тази победа и Роберто Манчини също си отиде, така че това, което остава, са шампиони повече по име, отколкото по състав.

По въпроса за отбелязвайки гол, категоричен бе Спалети. Той каза: „Трябва да се подобрим. Трябва да бъдем по-зли – ние сме спретнати в изграждането на нещата, но трябва да нараним опозицията. Резултатът не отразява разликата между двата отбора.“

Времето ще покаже как се проявява този недостатък в трудна група, включваща Хърватия и Испания, но засега Италия е избегнала сериозно разстройство в средата, в която те могат да се случат.

Това е така, защото това беше най-близкото нещо, което отборът на Силвиньо ще изпита до домакински мач извън техните граници.

Местни доклади сочат, че 50 000 от населението на Албания от 2,8 милиона са направили това пътуване, присъединявайки се към значителна част от своите сънародници които се преместиха за постоянно в Германия на някакъв етап от линията. Заедно те превзеха града – от самото начало прочутата трибуна на Южния бряг на Дортмунд, дом на Жълтата стена, беше две трети червена.

Те дойдоха за парти, тези хора, и парти, което имаха в добри и лоши резултати. Трябва да повторим тук, че имаше докосване на щастието в тяхната малка част от историята, дължаща се на разпадането на мисленето на Димарко, когато той се опита да вкара назад към Алесандро Бастони в собственото си поле от шест ярда.

Федерико Димарко (на снимката) направи хеш на хвърляне, позволявайки на Байрами да отбележи рано

Спалети (на снимката) изряза анимирана фигура на тъчлинията след мудното начало на неговия отбор

Алесандро Бастони (на снимката) от Интер Милано ще отбележи изравнителен гол в 11-та минута

Димарко може би беше единственият човек на терена, който пропусна дебнещото присъствие на Байрами близо до границата на зоната, така че това е грешка, която си струва да се отбележи, но навлизането на албанеца в близката греда след прихващане беше едновременно разтърсващ завършек и страхотен момент. Турнирите процъфтяват, когато аутсайдери се справят добре, така че това беше ранен плюс.

article image

Не че продължи дълго. В рамките на минута Лоренцо Пелегрини пропусна ясен шанс за изравняване и след още девет пъти непрекъснат натиск Италия се разби през Пелегрини, който отправи дяволско центриране към задната греда за Бастони. Подпомогнат от хлабавото отбелязване на Таулент Сефери, ударът с глава на Бастони покрай резервния вратар на Брентфорд, Томас Стракоша, коригира ранното замаяност.

Красотата на полуволе последва от Барела – талантлив, многофункционален полузащитник, който е от съществено значение за стила на Спалети – и оттам Давиде Фратези удари гредата, а бившият нападател на Уест Хям Джанлука Скамака също направи приличен удар. С един гол в 17 мача, неговата клубна форма за Аталанта все още не се е превърнала в този етап. Това също представлява разочарованието на Спалети.

Николо Барела (на снимката) накара Италия да се справи със сензационен удар от границата на наказателното поле

По някакъв начин Италия успяха да извадят и двете, като започнаха защитата си на европейската корона с победа, въпреки че паднаха през краката си толкова зрелищно в рамките на 23 секунди

Повече шансове бяха пропуснати след пробив, но само с един удар към вратата, Албания не успя да се възползва от италианската щедрост. Въпреки всичките им усилия, въпреки цялата им подкрепа, огромните пропасти между тяхната защита и халфовата линия и тяхната халфова линия и атака означаваха, че всеки техен опит за преса беше контриран от бърз и прост блиц на италиански подавания между линиите.

Когато отборът на Силвиньо имаше шанс, а с него и сценарий, при който можеха да завършат мача, както го започнаха, Рей Манай беше малка част от един на един от ъгъл на затягане след топка над върха. Ако това се беше промъкнало, Италия щеше да получи жесток урок, а не просто предупреждение за тяхното довършване.